Μπάσκετ Αργολίδας: Όλα τα αποτελέσματα (βίντεο)

35

Μεγάλη νίκη του Αργοναύτη στη Νέα Κίο απέναντι στην  Αθλητική Ένωση Γλαύκου Έσπερου ΑΟΠΑ με σκορ 65-56 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της National League 2.

Με 4 νίκες σε 5 αγώνες στο κλειστό της Κίου στο φετινό πρωτάθλημα της National League 2 συνεχίζει την πορεία του ο Αργοναύτης Νέας Κίου!

“Θύμα” της ομάδας του Νάσου Μιχαλόπουλου και των αργοναυτών του αυτή την φορά έπεσε η ΑΕ Γλαύκου Έσπερου ΑΟΠΑ Πάτρας με σκορ 65-56.

Η ομάδα μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο που έληξε με 17-18, βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με εννέα πόντους μέχρι να μαζέψει γρήγορα την διαφορά στους δύο πόντους και σκορ ημιχρόνου 30-32.

Ο Αργοναύτης Νέας Κίου B.C μπήκε αγριεμένος και με διάθεση να παίξει άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Πιέζοντας την ομάδα της Πάτρας, την οδήγησε σε κακά ποσοστά στην επίθεση ενώ εκμεταλλεύτηκε τα τρίποντα των Κωνσταντίνου, Πρεδάρη και άνοιξε την διαφορά κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, την σκυτάλη πήρε ο Παλλαδινός, η ομάδα διαχειρίστηκε άψογα την αντεπίθεση που προσπάθησε να κάνει η Ένωση καθώς και το χρονόμετρο φτάνοντας χωρίς άγχος στο τελικό 65-56.

Τέλος, η ομάδα ευχαριστεί το κόσμο που την υποστηρίζει σε κάθε αγώνα, σπρώχνοντας τους παίχτες να ξεπεράσουν τα όρια τους και να κυνηγούν κάθε φάση.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 30-32 (ημίχρονο), 53-43, 65-56 (τελικό).

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ (Μιχαλόπουλος): Λυμπερέας 7, Ρούζιος 5 (1), Παλλαδινός 11 (2), Δανίκας 15, Κωνσταντίνου 9 (3), Μιχαλόπουλος 5, Πρεδάρης 10 (2), Μιχόπουλος, Κατσένης 3 (1), Οικονόμου, Πουλιόγλου, Κύρκος.

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ-ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ ΠΑΤΡΑΣ (Πέτροβιτς): Τζερμπατζίδης 1, Καραλής 6 (2), Πανόπουλος 10 (1), Μαράντης, Αργυρόπουλος 4, Μπόγρης Λ. 3, Μπαρδάκας 21, Σερέτης 5, Κουνάδης 4, Ρουμελιώτης 2, Μπόγρης Γ.

Ο ΑΟ Ερμιονίδας  επικράτησε με 79-69 του Παναργειακού

Νέα σημαντική νίκη σημείωσε ο ΑΟ Ερμιονίδας στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών ΕΣΚΑΚ, καθώς επικράτησε με σκορ 79-69 του Παναργειακού, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, στο γυμναστήριο Ερμιόνης «Γεώργιος & Ευαγγελία Μπουρνάκη», το απόγευμα του Σαββάτου (09/12).

Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στα δυο πρώτα δεκάλεπτα. Κυριάρχησε η δύναμη στο παρκέ, καθώς αμφότεροι οι αντίπαλοι έδωσαν προσοχή στην άμυνα. Στο 10’ το σκορ ήταν 15-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο κανένας από τους δυο αντιπάλους δεν πήρε διαφορά πάνω από πέντε πόντους (25-30 ήταν το σκορ στο 16’ και 41-36 στο 19’).

Ο Μαναριώτης σημείωσε δυο σημαντικά τρίποντα και έτσι η ομάδα της Ερμιόνης κατάφερε να προηγηθεί τρεις φορές μέσα στο 2ο δεκάλεπτο, 22-21 στο 12’, 32-31 στο 17’, 41-36 στο 19’, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 43-41.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναργειακός με καλή άμυνα μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με οκτώ πόντους (52-60), ευστοχώντας και σε μακρινά σουτ, στο 29’. Ένα buzzer-beater του Καλογιάννη στην τελευταία επίθεσή, διαμόρφωσε το 55-60 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλή άμυνα και με 18-0 στην επίθεση έκαναν την ανατροπή του σκορ (70-60) στο 35΄.

Ακολούθησε ένα 7-0 από τη φιλοξενούμενη (70-67 στο 36’), ευστοχώντας και σε δυο τρίποντα αλλά δεν άντεξαν την πίεση μέχρι το τέλος χάνοντας με το τελικό 79-69.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 43-41, 55-60, 79-69