ΕΣΚΑΚ Α1: Επέστρεψε στις νίκες ο ΑΟ Ερμιονίδας

88

ΑΟ Ερμιονίδας – Άρατος Κίατου   92-57

Ο ΑΟ Ερμιονίδας επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών ΕΣΚΑΚ, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 92-57 του Άρατου 1893 ΑΟ Κιάτου, το Σάββατο (10/02), στο κλειστό γυμναστήριο Ερμιόνης «Γεώργιος & Ευαγγελία Μπουρνάκη», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Ερμιόνης παρέμεινε μόνη στην 1η θέση της βαθμολογίας και ανέβασε το ρεκόρ της σε 13-3, ενώ ο σύλλογος της Κορινθίας έπεσε στο 4-12.

Ο ΑΟ Ερμιονίδας έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, με τους παίκτες μας να παρουσιάζουν σοβαρό πρόσωπο στο παρκέ, «δίψα» για επιστροφή στις νίκες και για γρήγορο μπάσκετ, αγωνιστικότητα και πάθος.

Έτσι, κατάφεραν να ξεπεράσουν όλα τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν μέσα στην εβδομάδα με τον κόουτς Καλαϊτζάκη (έλειψε από προπονήσεις λόγω ίωσης), τον Κοντογιάννη (πήρε χρόνο συμμετοχής, αν και ήταν εκτός όλες τις προηγούμενες ημέρες για τον ίδιο λόγο) και τον Μπινιάρη (δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού).

Σε ατομικό επίπεδο, αξίζει να αναφέρουμε ότι ήταν πολύ θετική, για τη συνέχεια, η εμφάνιση του Καράι και στα δυο μέρη του παρκέ.  Το ίδιο ισχύει και για τον Μαναριώτη, ο οποίος επέστρεψε «καυτός» από απουσία πολλών ημερών λόγω τραυματισμού, και προσέφερε, εκτός των άλλων, πολλές λύσεις επιθετικά, κυρίως με – καθοριστικά – τρίποντα.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα:

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τη φιλοξενούμενη να προηγείται δυο φορές (8-9 στο 6’ και 17-18 στο 9’).

Στο συγκεκριμένο διάστημα του αγώνα, αμφότεροι οι αντίπαλοι έκαναν λάθη, η ομάδα της Ερμιόμης κατάφερε, ωστόσο, να κλείσει την 1η περίοδο στο +5 (23-18). Στο 12’ η διαφορά ανέβηκε στο +7 (28-21), με τον ΑΟ Ερμιονίδας να βρίσκει πόντους και από τα 6,75, αλλά ο Άρατος μείωσε στο -1 (30-29) στο 14’.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έδειξαν ακόμα πιο σοβαρό πρόσωπο στην άμυνα και πέτυχαν επιμέρους σκορ 16-0, με αποτέλεσμα το σκορ να διαμορφωθεί 46-29 κατά τη διάρκεια του 20ου λεπτού, ενώ η δεύτερη περίοδο έκλεισε με σκορ 46-30.

Ο σύλλογός της Ερμιόνης συνέχισε το σοβαρό πρόσωπο στο υπόλοιπο του ματς, βρήκε καλύτερες λύσεις στην επίθεση, σκοράροντας τόσο από κοντά στο καλάθι, όσο και με τρίποντα, και η διαφορά ανέβηκε.

Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 71-41, κατά τη διάρκεια της 4ης ο ΑΟ Ερμιονίδας βρέθηκε και στο +36 (79-43 στο 33’), ενώ ο φωτεινός πίνακας έγραψε 92-57 με το άκουσμα της τελευταίας κόρνας από τη γραμματεία.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 46-30, 71-41, 92-57