Αύριο στο ΔΑΚ Ναυπλίου  ΟΛΥΜΠΙΑ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ – ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ ΑΟ

63

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ ΑΟ –  ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 77 – 70

Μεγάλη νίκη με ανατροπή του ΑΟ Ερμιονίδας απένατι στον Ποσειδώνα Λουτρακίου.

Η ομάδα της Ερμιονίδας επέστρεψε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών ΕΣΚΑΚ, καθώς επικράτησε με σκορ 77-70 (ημίχρονο 32-37) του Ποσειδώνα Λουτρακίου, στο κλειστό της Ερμιόνης «Γεώργιος & Ευαγγελία Μπουρνάκη», το Σάββατο (20/01).

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 ο ΑΟ Ερμιονίδας μετά και την 13η αγωνιστική, ανεβάζοντας το ρεκόρ της σε 12-1.

Αναλυτικά:

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (7-10) στο 5’ και στη συνέχεια έφτασε στο +13 δυο φορές κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, μία στην 1η περίοδο (έληξε 14-25) και μία στη 2η.

Τελικά, το πρώτο μέρος έληξε 32-37, με τον ΑΟ Ερμιομίδας να καλύπτει μέρος της διαφοράς από το 15’ έως το 20’.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πέρασε μπροστά στο 24’ (41-40), ενώ στο 27’ έφτασε και στο +11 (52-41). Τελικά, ο Ποσειδών με δικό του σερί μάζεψε τη διαφορά και η 3η περίοδος έληξε 55-52.

Στο 31’ η ομάδα του Λουτρακίου πέρασε ξανά μπροστά (55-57), αλλά το υπόλοιπο του ματς ανήκε στην ομάδα της Ερμιόνης, η οποία έκανε το 68-57 στο 34’! Στο 37’ και στο 38’ η φιλοξενούμενη μείωσε στους πέντε πόντους (73-68 και 75-70), αλλά στο τέλος η ομάδα της Ερμιόνης  κράτησε το προβάδισμα με την καλή του άμυνα, φτάνοντας στην μεγάλη νίκη με +7 (77-70).

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 32-37, 55-52, 77-70