![](https://akromolio.gr/wp-content/uploads/2020/09/ΑΚΡΟΜΟΛΙΟ-2020-09-01-ΕΙΠΑΝ-Τζήμερος-για-ΚΚΕ1.jpg)
“… Πότε θα καταλάβετε, γαλάζιοι σύντροφοι, ότι εθνική συμφιλίωση επιτυγχάνεται, όταν και οι δύο πλευρές ενστερνίζονται την ίδια αντίληψη, τουλάχιστον για το πολίτευμά μας; Όχι, όταν η νομιμότητα τιμά την παρανομία, βαφτίζοντας τις κτηνωδίες της “αγώνες”! Τι καταφέρατε 40 χρόνια, φλερτάροντας το ΚΚΕ; Ανταποκρίθηκε, έστω και κατ’ ελάχιστο; Ζήτησε, έστω και ένα αναιμικό “συγγνώμη”; Τι θα καταφέρετε, συνεχίζοντας να μην του “χαλάτε χατίρια”; Είναι πολιτική στρατηγική αυτό ή βίτσιο;”
Θάνος Τζήμερος