Artiva Φεστιβάλ Υπέροχες χορωδίες

76

Το απόγευμα της Πέμπτης 9 Νοεμβρίου ξεκίνησε στο Ναύπλιο το 9ο διεθνές χορωδιακό φεστιβάλ “Ναύπλιο Artiva”, που είναι αφιερωμένο στην Αγγελική Νικολαίδου. Το φεστιβάλ θα διαρκέσει μέχρι και την Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023 όπου και θα γίνει η Τελετή λήξης στο Βουλευτικό Ναυπλίου.

Το φεστιβάλ έχει ελεύθερο πρόγραμμα, διαγωνιστικό πρόγραμμα και θα έχει καλλιτεχνικό και διαγωνιστικό πρόγραμμα.

Την έναρξη κήρυξε ο καλλιτεχνικός διευθυντής του φεστιβάλ και μαέστρος Θεοδόσης Αντωνιάδης και ακολούθησε το πρόγραμμα των χορωδιών:  Γυναικείο Φωνητικό Σύνολο Ναυπλίου” ΣΥΜΦΩΝΙΑ”, Χορωδία Μουσικού Πολιτισμού Νέας Κίο, Μεικτή Χορωδία Δήμου Μεγαρέων, Χορωδία ΔΟΠΠΑΤ Ναυπλίου – Μεικτό Πολυφωνικό Σχήμα.

Διαλέξτε ποια Χορωδία θα παρακολουθήσετε.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/11/2023 (Ελεύθερο πρόγραμμα)
ΩΡΑ: 20.00
1) Χορωδία 1ου Γυμνασίου Ασπροπύργου
2) Δημοτική Χορωδία Επιδαύρου
3) Χορωδία “Επιλογή” Λεμεσού
4) Choremus Χορωδία Εκπαιδευτικών Μουσικής
5) Χορωδία Πολιτιστικού Συλλόγου Άργους “Τελέσιλλα”

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/11/2023 (Διαγωνιστικό Πρόγραμμα)
ΩΡΑ: 14.30
1) Δημοτική Χορωδία Κέρκυρας SAN GIACOMO
2) CANTELENA Χορωδία Πάτρας
3) Χορωδία Σύγχρονου Κορινθιακού Ωδείου
4) Χορωδιακό Εργαστήρι Νίκαιας “ΊΑΜΒΟΣ”
5) Πειραματική Χορωδία Δήμου Ρόδου

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/11/2023 (Ελεύθερο Πρόγραμμα)
ΩΡΑ: 19.00 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΝΑ ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ
(Ομιλίες και απόδοση αναμνηστικών προς τιμήν της).
Χορωδία “CANTUS NOVUS FEMINA

ΩΡΑ: 20.00
1) Φωνητικό Συγκρότημα ” ΜΕΛΩΔΙΑ” Πνευματικού Ομίλου Λεμεσού Κύπρου
2) Χορωδία Πολιτιστικού Κέντρου ΟΤΕ Κέρκυρας
3) Χορωδία ” Μουσικά Μονοπάτια” Λεμεσού Κύπρου
4) Δημοτική Χορωδία Κέρκυρας ” SAN GIACOMO”
5) Γαλλόφωνη Χορωδία Choralia Θεσσαλονίκης

ΚΥΡΙΑΚΗ 12/11/2023 (Ελεύθερο Πρόγραμμα)
ΩΡΑ: 12.00

1) Χορωδία Αμερικανικού Κολλεγίου της Ελλάδος ACG
2) Χορωδία Ενηλίκων Σχολής Μωραΐτη

ΚΥΡΙΑΚΗ 12/11/2023 (Ελεύθερο Πρόγραμμα)
ΩΡΑ: 13.00
ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
ΧΟΡΩΔΙΩΝ.

ΚΥΡΙΑΚΗ 12/11/2023 ΩΡΑ: 19.00
1) Παιδική Χορωδία “Τα Σπουργίτια” Χορωδίας Τρίπολης
2) Ιστορική Χορωδία Νίκαιας
3) Χορωδία “Σιμυλίς” Λάρισας
4) Γυναικεία Χορωδία LA VITA Τρίπολης
5) Δημοτική Χορωδία Ρόδου
6) Χορωδία Συλλόγου Φίλων Ωδείου Άργους

ΛΗΞΗ ΧΟΡΩΔΙΑΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ