Γράφει ο Πολύδωρος Ιππ. Δάκογλου
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το άρθρο του Δημοτικού Συμβούλου Ερμιονίδος και επικεφαλής της παράταξης της μικρής αντιπολίτευσης, Τάσου Λάμπρου. Είναι ένα εξαιρετικό -θεωρητικό- άρθρο που θα μπορούσε και θα έπρεπε να αποτελεί μπούσουλα για τους αυτοδιοικητικούς της Ελλάδος.
Για όλους όμως. Με πρώτο τον Τάσο Λάμπρου και φυσικά τα μέλη της παράταξής του.
![](https://akromolio.gr/wp-content/uploads/2019/10/ΚΟΙΝΟΣ-ΠΑΡΑΝΟΜΑΣΤΗΣ-Μεταναστευτικό1.jpg)
Δυστυχώς όπως φαίνεται, ο φίλος Τάσος Λάμπρου είναι καλός μόνο στα λόγια. Όταν έρχεται η ώρα των έργων επικρατεί (όχι πάντοτε) το μικροπολιτικό συμφέρον. Αυτό φάνηκε σήμερα, για μία ακόμη φορά, με τη θέση που έλαβε ο εκπρόσωπος της ΠΡΟ.ΣΥ.ΕΡ στην Οικονομική Επιτροπή και στην αρνητική ψήφο που είχε εντολή να ρίξει στην έγκριση του σπουδαίο έργου του Οδοφωτισμού..
Η παράταξη Λάμπρου ψήφισε αρνητικά για ένα έργο:
-που το έχει ανάγκη ο τόπος,
-που αναβαθμίζει την ασφάλεια των Δημοτών και των επισκεπτών,
-που είναι –κατ’ εξοχήν- φιλικό προς το Περιβάλλον,
-που διαχέεται απ’ άκρου σε άκρο, στον δήμο και
-το σπουδαιότερο, δεν επιβαρύνει το ταμείο ούτε με ένα ευρώ. Αντιθέτως… συμβάλλει στην δημιουργία αποθεματικού και πιθανόν στην μείωση των δημοτικών τελών.
Ίσως γι΄ αυτούς τους τελευταίους λόγους, ο κ. Μίζης ψήφισε (κατ’ εντολή) αρνητικά. Για να μη γίνει δηλαδή ένα έργο που όπως ομολόγησε ο εκπρόσωπός της μειοψηφίας «είναι χρήσιμο και αναγκαίο» αλλά (λέω εγώ) γίνεται λίγο πριν τις εκλογές και θα δώσει -ομολογουμένως- πολλούς πόντους στην δημοτική αρχή Γεωργόπουλου.
Το έργο βέβαια θα γίνει, γιατί υπερψηφίσθηκε από την πλειοψηφία αλλά η ρετσινιά της μικροπολιτικής και η αδυναμία ιεράρχησης των αναγκών και των ευκαιριών, θα ακολουθεί τον Τάσο Λάμπρου για καιρό.