![ΑΚΡΟΜΟΛΙΟ 2021-10-19 Ολοκληρώθηκε το νέο κτίριο του Συσσιτίου](https://akromolio.gr/wp-content/uploads/2021/10/ΑΚΡΟΜΟΛΙΟ-2021-10-19-Ολοκληρώθηκε-το-νέο-κτίριο-του-Συσσιτίου-696x419.jpg)
Το νέο κτίριο όπου θα στεγάζεται το Συσσίτιο του Ι.Ν. Ευαγγελίστριας Ναυπλίου παραδόθηκε στους χρήστες του χθες Δευτέρα 18 Οκτωβρίου 2021.
![](https://akromolio.gr/wp-content/uploads/2021/10/ΑΚΡΟΜΟΛΙΟ-2021-10-19-Ολοκληρώθηκε-το-νέο-κτίριο-του-Συσσιτίου1.jpg)
Σύμφωνα με τον εμπνευστή και πρωτεργάτη του έργου, εφημέριο του Ι.Ν. Ευαγγελίστριας Ναυπλίου π. Ελευθέριο Μίχο, από σήμερα Τρίτη 19-10-2021, η προετοιμασία των γευμάτων γίνεται από τους εθελοντές στο νέο κτίριο.
Η μελέτη του έργου χρηματοδοτήθηκε από το Δήμο Ναυπλιέων και η κατασκευή από την Περιφέρεια Πελοποννήσου.
Για την εκτέλεση του έργου, είχαν συνάψει Προγραμματική Σύμβαση η Περιφέρεια Πελοποννήσου, το Περιφερειακό Ταμείο Ανάπτυξης και ο Ιερός Ναός Ευαγγελιστρίας. Κύριο έργο ήταν η ανέγερση του νέου κτιρίου παροχής συσσιτίων και υποέργο η ανάδειξη των μυκηναϊκών τάφων της περιοχής (που όμως καθυστερεί με κίνδυνο καταστροφών) των ευρημάτων)