![](https://akromolio.gr/wp-content/uploads/2018/05/ΑΚΡΟΜΟΛΙΟ-2018-05-15-Γκουλιώνης-Plebiscite1.jpg)
του Θέμου Γκουλιώνη
Αγαπητοί μου φίλοι.
Στα Ιταλικά, plebe (από το λατινικό plebs) είναι ο όχλος, το μπουλούκι, η χλέμπα, τα «κατώτερης τάξης» άτομα, ο λαουτζίκος.
Στα Ελληνικά, όλο αυτό, μάς ήλθε ως «πλέμπα».
Στα Αγγλικά, pleb-eian (πλεμπ-ίϊαν) σημαίνει ο ταπεινής καταγωγής χυδαίος άνθρωπος. Το cit (σίτ) = ασήμαντος αστός, το cite (σάϊτ) αντιπροσωπεύει το ρήμα «καλώ», και τέλος το pleb–is–cite (πλεμπ-ιζ-σάϊτ) σημαίνει «δημοψήφισμα» (ή επί το Ελληνικότερον: «καλείται η πλέμπα να μας πει τη γνώμη της»…).
Τι δέν καταλάβατε;
Θέμος Γκουλιώνης
Οφθαλμίατρος
Ναύπλιον 15.5.18