![](https://akromolio.gr/wp-content/uploads/2018/05/ΑΚΡΟΜΟΛΙΟ-2018-05-30-ΚΟΥΡΤΟΓΛΟΥ-για-Δημοκρατία1.jpg)
«Ο ορισμός της δημοκρατίας ευρίσκεται στο “τίς αγορεύειν βούλεται” και “έδοξε τή βουλή καί τώ δήμω….” και όχι στην επιλογή των αρίστων εκπροσώπων», καταγράφει ο γνωστός διανοητής Πρόδρομος Κούρτογλου στην απάντησή του προς τον Διανέλο Γεωργούδη, μέλος της Εθνικής Επιτροπής του κόμματος “Δημιουργία, ξανά”, αναφερόμενος σε άρθρο που δημοσίευσε στο blog: http://www.mnimonio.info
«Στην δημοκρατία οι αξιωματούχοι επιλέγονται δια κληρώσεως και είναι ανακλητοί. Αυτά μας λέει ο Αριστοτέλης, που ανέλυσε όλα τα είδη των πολιτευμάτων. Κακώς ο αρθρογράφος επικαλείται τον Πλάτωνα, καθώς ο Πλάτων υποστηρίζει άλλο πολίτευμα και όχι την δημοκρατία. Το αντιπροσωπευτικό (ή ψευδοαντιπροσωπευτικό) πολίτευμα δεν είναι δημοκρατία, αλλά είδος ολιγαρχίας. Ο κοινοβουλευτισμός είναι ολιγαρχικό πολίτευμα» ξεκαθαρίζει ο Πρόδρομος Κούρτογλου δείχνοντας έτσι την βαθειά του γνώση και μελέτη των μεγάλων Ελλήνων Φιλοσόφων της αρχαιότητας.